Sepet

Mekanik Klavye ve Normal Klavye Farkı Nedir?

Oyun severlerin son dönemde tercih etmeye başladığı mekanik klavyeler eskiden beri kullanılagelen klavye teknolojilerinin son yıllarda tekrar hayatımıza girmiş formudur. Günümüzde birçok oyun sever tepki sürelerinden verdiği ses ayrıntılarına kadar birçok farklı nedenden ötürü mekanik klavye tercih ediyor. Bu klavyelerin çeşitli özellikleri kullanımını sağlıyor.

Eskiden daktilolar yeni çıktığında klavye düzeni olarak her bir tuşun ayrı görevlendirilmesi ve ayrı tepkime vermesi sağlanıyordu. Bu da tuşların daha havada olmasına ve daha bağımsız çalışmasına imkân tanıyordu. Gelişen klavye teknolojilerinin bir sonucu olarak 1990’lı yıllar ile birlikte membran klavye adı verilen klavye modelleri ortaya çıktı ve bu klavyelerin yaygınlaşması sağlandı.

RUSH RK95 HAYMAKER

Mekanik Klavye Nedir?

Günümüzde artık eskisi kadar olmasa da yeniden kullanılmaya başlanan mekanik klavye özellikleri ile oyun severlerin dikkatini çekiyor. Bu klavye birbirinden bağımsız tuşlardan oluşuyor. Yani her bir tuşun tepkimesi ayrı ayrı olarak hesaplanabiliyor. Bu tür özellikleri ile mekanik klavyeler oyunlar için daha fazla tercih ediliyor.

Oyun klavye geliştiricilerin oyun severler için tasarladığı bu klavyeler yaylı yapısı ile membran klavyelerden ayrılıyor. Aynı zamanda bu yapı sayesinde klavyelerin daha yüksek olması da sağlanabiliyor. Bunun yanında klavyenin daha mekanik bir sese sahip olduğu da görülebiliyor. Mekanik klavyeler yapısı itibari ile normal klavyelere göre daha fazla tuş basım miktarı sunuyor.

Normal Klavye Nedir?

Normal klavye özellikle 1990 yılından sonra yaygınlaşan ve tümleşik tuş takımı barındıran klavye olarak ortaya çıkıyor. Bu klavyenin en temel özelliği silikon tabanlı olması ve membran denilen yapı üzerine kurulmasıdır. Bunun yanında bu klavye diğer klavyeye göre daha hafif oluyor. Normal klavye fiyat olarak uygun olduğundan 1990 yılından sonra hızlı bir şekilde yaygınlaşmış durumdadır. 

Bunun yanında normal klavye daha az ses çıkardığı için ofis ortamında daha fazla tercih edilen klavye olarak öne çıkıyor. Bir diğer özelliği ise bu klavyenin tuşlarının daha basık olması olarak gösterilebilir. Günümüzde birçok yerde kullanılan bu klavyeler maliyet olarak uygun olduğundan tercih ediliyor.

Mekanik Klavye ve Normal Klavye Farkları

Genel olarak iki sistemi karşılaştırmak gerekirse mekanik klavyenin normal klavyeye göre daha ağır olduğunu iddia etmek yersiz olmaz. Aynı zamanda mekanik klavyeleri tuş basım ömrü diğer klavyelere göre daha yüksek oluyor. Örneğin normal klavyelerin tuş ömürleri 5 milyon kez iken, mekanik klavyelerde tuş kullanım ömrü 50 milyon basıma kadar çıkıyor.

Mekanik klavye ile normal klavye arasında bir diğer önemli fark ise bu klavyenin hızlı tepkime süreleri ile oyuncular tarafından son dönemde daha fazla tercih edilmesi gösterilebilir. Normal klavyelerin tepkime süreleri mekanik klavyelere göre daha düşük olduğundan tercih edilmesi de oyun severler tarafından pek mümkün olmuyor.

Hangi Klavyede Nerelerde Tercih Ediliyor?

Günümüzde oyun severlerin tepkime süreleri için mekanik klavye tercih ettiği görülüyor. Bunun yanında ofis ortamında kullanılan bilgisayarlarda genellikle sessiz çalışması nedeni ile membran adı verilen normal klavye tercih ediliyor. Aynı zamanda bu klavye daha hafif olması nedeni ile de önem kazanıyor. 

Bunun dışında temizlenmesi göz önüne alındığında mekanik klavyelerin birbirinden bağımsız olması da tercih edilmesini ön plana çıkarıyor. Günümüzde bu tür tuş takımlarının ayrı ayrı olarak söküldüğü görülebiliyor. Bunun yanında mekanik klavyenin oyun severler için çeşitli renk ve tasarımda imal edilmesi tercih edilmesini sağlıyor. Farklı ışıklandırma seçenekleri ile bu klavyelerin tercih edildiğini görüyoruz.

Mekanik Klavyeleri Öne Çıkaran Özellikler

Normal klavyelerin kullanım miktarı halen yüksek olsa da son dönemde yeniden popülerleşmeye başlayan mekanik klavyelerin tercih edilmesinin çeşitli nedenleri bulunuyor. En başta gelen özelliği dayanıklılık olan mekanik klavyeler uzun ömürlü olduğu için tercih ediliyor. Bunun yanında mekanik klavyelerin görünüşleri de özellikle oyun severlerin dikkatini çekiyor.

Firmalar oyun severlerin dikkatini çeken tasarımlar ile hizmet veriyor. Genellikle LED ışıkları ile aydınlatılmış bu klavyeler güncel bir kullanım imkânı da sunuyor. Mekanik klavyelerin bir diğer önemli özelliği ise üzerinde daha fazla fonksiyonel tuş bulunmasıdır. Ayrıca mekanik klavyelerin çıkardığı tok ses de yine kullanıcının tercih etmesinin ana nedenleri arasında yer alıyor. Yaylı mekanizması ile bu tuş takımları daha farklı bir ses sağlıyor.

Mekanik Klavye Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Genellikle oyun severlerin kullandığı bu tür klavyelerden satın alırken fiyatlara ve markaya göre tercihte bulunmak gerekiyor. Bunun yanında bu tür sistemlerin bir diğer özelliği ise yapılan ışıklandırma çalışmaları oluyor. Bu tür klavyelerde çeşitli renkleri ile ışıklandırma sağlandığından dolayı genel olarak farklı renklerin kombinasyonları olan tercihler yapılıyor.

Mekanik klavye alırken tüketici yorumlarını dikkate almak gerekiyor. Mevcut kullanıcıların yaptığı yorumlar sayesinde daha iyi ve kaliteli mekanik klavye satın almak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda çeşitli oyun sitelerinde oyun severlerin bir araya gelerek yaptıkları değerlendirmeleri de dikkate almak gerekebiliyor. 

Ücretsiz kargo

Hızlı ve güvenli kargo

30 Gün koşulsuz iade

Memnuniyet garantisi

2 Yıl garanti

Garanti ve teknik servis

100% Güvenli ödeme

Vısa / Mastercard