Sepet

Notebook Soğutucusu Nasıl Olmalıdır?

Oyun severlerin iyi oyun deneyimi için masa üstü bilgisayarları sıklıkla tercih ettiğini biliyoruz. Bunun ana nedeni masa üstü bilgisayarların daha fazla donanım birimini üzerinde bulundurması ve gerekli soğutma imkanlarını daha fazla sağlıyor olması olarak söylenebilir. Bunun yanında iyi bir oyun deneyimi yaşamak için çalışan firmalar son yıllarda daha donanımlı laptoplar ile oyun deneyimini üst seviyeye çıkarıyorlar.

Artık günümüzde üretilen laptoplar ile iyi bir oyun deneyimi yaşayabilmek mümkün. Eskiden bu tür imkanlar zor bulunurken günümüzde bu tür sistemleri laptoplar ile mümkün olması birçok insanın bu tür laptoplar ile oyun oynamasını mümkün kılıyor. Bunun yanında oyunlar için laptop alan kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi laptopların ısınması sorunları oluyor.

RUSH RCA131 CHOPPER

Laptop Neden Isınır?

Laptopların ısınmalarının birden fazla nedeni olabiliyor. Bu nedenlerden birisi ekran kartlarının yüksek hızda çalışması ve bu nedenle de aşırı ısınması olarak gösterilebilir. Bunun yanında eski tip sabit disklerin ise genellikle ısınmaya katkı sunduğunu bilmek gerekiyor. Bu tür nedenlerden bilgisayarlarda ısınma görülebiliyor. 

Bu ısınma problemi sıcaklık 100 derece ve üzerine çıkana kadar devam edebilir. Bu sıcaklık seviyelerinin üstüne çıkıldığında ise genellikle sistem bilgisayar kapatarak parçaların yüksek sıcaklık nedeni ile zarar görmesini engelliyor. Günümüzde işlemci de eğer üzerinden fan çalışmıyor ise ya da termal macun kurumuş ise ısınmaya katkı sunuyor.

Laptop Isınmasının Çaresi Nedir?

Eğer laptopunuz aşırı seviyede ısınıyor ve bunun sonucu olarak da kendini kapatıyor ise bu durumda kendi kendinize deneyebileceğiniz seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklerin başında laptop ısındığında hangi parçanın ısındığını tespit ederek o parçaya yönelik çözümler sunmak olabilir. Hangi parçanın ısındığını anlamak için donanım birimlerinin sıcaklıklarını ölçen ve gösteren çeşitli programlar kullanabilirsiniz. Bu tür programlar ekran kartı, işlemci gibi parçaların anlık olarak sıcaklık değerlerini veriyor.

Bu tür programlar ile hangi parçanın yüksek ısı verdiğini tespit ettikten sonra, eğer kasayı açabiliyor iseniz, ilgili parçayı sökerek birkaç işlem uygulayabilmeniz mümkün. Eğer işlemci yüksek ısı veriyor ise bu durumda işlemcinin üzerinde bulunan termal macunun yapısının bozulup bozulmadığını tespit edebilirsiniz. Bunun dışında diğer parçalar için de çeşitli çözümler bulabilmek mümkün.

Laptop Isınması İçin Soğutucu Kullanmak

Yukarıda anlatılan çözümler bir işe yaramadı ise bu durumda laptop ısınmasını engellemek için yine kullanabileceğiniz çözümler bulunuyor. Günümüzde sıklıkla kullanılan laptop soğutucusu sistemler laptopların alt kısmına monte edilerek soğutma işlemi gerçekleştirilebiliyor. Aynı zamanda bu soğutma sistemleri ile sistemlerin ve parçaların ideal sıcaklık değerlerinde çalışması da mümkün oluyor.

Notebook soğutucusu genel olarak bilgisayarın kasası içinde oluşan sıcak havayı dışarı atmak için tasarlanan bir donanım birimi olarak dikkat çekiyor. Genellikle bu ürünlerin yüksek sıcaklık değerlerini üzerinde bulunan pervaneler yardımı ile dışarı attığını bilmek önemli. Böylelikle kasa içindeki sıcak havanın dışarı atılması ve parçaların aşırı ısınmaması sağlanıyor.

Hangi Laptop Soğutucusunu Tercih Etmek Gerekiyor?

Notebook soğutucusu alacaksanız özelliklerini iyi tayin etmeniz gerekiyor. Günümüzde farklı ebatlarda laptoplar olduğundan kullandığınız bilgisayarın ebatlarına uygun laptop kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda laptopların iyi bir şekilde soğutulması için soğutucu içinde bulunan pervanenin dönüş hızı da önemli oluyor.

Bunun yanında yüksek dönüş hızları yüksek ses anlamına geliyor. Yüksek sesli soğutma uzun süreler kullanımda kullanıcıların rahatsız olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle bu tür soğutma sistemlerini alırken ses yayma seviyelerini dikkate almak gerekiyor. Bu tür özelliklerin yanı sıra bazı soğutucu sistemlerine fan kontrolüne müdahale etmeniz mümkün. Bu tür soğutucular daha çok kontrol imkânı sunduğu için daha faydalı oluyor.

Laptop Soğutucu Özellikleri

Genel olarak laptop soğutucu özellikleri ebatları ve çalışma prensipleri ile ilgili oluyor. Boyutlarının yeterli olması laptop kasa kısmının tamamen kapatılabilmesi ve daha iyi soğutma anlamına geliyor. Aynı zamanda üstün özellikli olanlarda yüksek fan kontrolü de mümkün olabiliyor. Bu tür soğutucuların yükseklik ayarlaması ile tabletler için de kullanımı mümkün olabiliyor.

Kullanılan fan miktarı nitelikli soğutma için gereken özellikler arasında yer alıyor. Genellikle iki ya da katları kadar fan kullanılıyor. 8 fanlı ya da 6 fanlı çeşitleri de bulunabiliyor.  İyi bir soğutma ve düşük ses seviyesi vaat eden ürünleri tercih ederek nitelikli bir soğutma imkânı elde edebilirsiniz.

Laptop Soğutucu Faydaları

Bu tür soğutucular özellikle yüksek grafik değerleri barındıran oyunların oynanması sırasında aşırı ısınan donanım parçalarının hava sirkülasyonu ile soğutulması amacı ile tercih ediliyor. Bilgisayarının özellikleri yüksek olmasına rağmen ekran kartı ya da işlemci gibi parçaların aşırı ısınması nedeni ile bilgisayardan tam verim alamayan kişiler bu tür soğutucuları tercih edebiliyor.

Aynı zamanda bu ürünler normal bilgisayarların daha performanslı çalışması için de tercih ediliyor. Bunların dışında tablet gibi cihazları aşırı ısınması ve bataryalarında yüksek ısı oluşmasını engellemek için de bu tarz ürünler kullanılarak verimli bir çalışma ortamı sağlanabiliyor.

Ücretsiz kargo

Hızlı ve güvenli kargo

30 Gün koşulsuz iade

Memnuniyet garantisi

2 Yıl garanti

Garanti ve teknik servis

100% Güvenli ödeme

Vısa / Mastercard