Sepet

Notebook Soğutucusu Neden Kullanılır?

Dizüstü olarak tabir edilen fakat dizüstünde kullanılamayan cihazlar genellikle aşırı ısınması nedeni ile kullanılamıyor. Bunun yanında notebook kullanırken parçaların tam olarak ısınmaması nerede ise mümkün değil. Bilgisayarda yaptığınız işleme bağlı olarak parçalar az ya da çok ısınıyor. Özellikle oyun oynarken yüksek sıcaklıklar ortaya çıkıyor. Bu nedenle de notebook soğutucusu tercih ediliyor.

Aynı zamanda bu soğutucular ses sistemleri gibi sistemleri üzerlerinde barındırarak soğutma dışında da hizmetler sunuyor. Günümüzde notebook soğutucularının farklı işlevleri bulunuyor. Genel çalışma prensiplerine bakıldığında dışarıdaki soğuk havayı laptop iç kısmına üfürerek ortamın sıcaklığının düşürülmesi amaçlanıyor. Böylelikle oyun performansının sağlanması ve yüksek ısıdan dolayı bilgisayar parçalarının zarar görmesi engelleniyor.

RUSH RC828

Notebook Soğutucusunun Kullanıldığı Yerler

Genellikle bu tür cihazlar diz üstü ismi verilen bilgisayar çeşitlerinde kullanılıyor. Kullanım şekilleri bunlar ile sınırlı değil. Tablet tipi laptoplarda da bu tür aparatlar iş görüyor. Günümüzde telefonlar ve tabletler için de soğutucu sistemler kullanılıyor. Bu sistemlerde oluşan ısınma problemlerini çözmek için laptop soğutucularına benzer sistemler devreye giriyor.

Aynı zamanda bu soğutucular bir multimedya aracı olarak da kullanılabiliyor. Şık görünümü ile laptopların altına istenilen açı ile de konulabilen bu cihazlar ile laptopların daha ideal kullanımı mümkün olabiliyor. Günümüzde film izlemek ya da çizim yapmak için gerekli açılarda kullanım bu laptop soğutucuları ile mümkün olabiliyor.

Notebook Soğutucuları ve Genel Özellikleri

Genel özelliklerine bakıldığında bu sistemlerin teme mantığı dışarıda bulunan nispeten soğuk havayı laptop kasa içerisine üfürerek ortamın sıcaklığının azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda bu sistemlerin sirkülasyon yaparak laptop içindeki sıcak havayı dışarı atması da sağlanıyor. Bu özellikleri üzerlerinde bulunan fanlar sayesinde mümkün oluyor.

Bu fanlar sürekli dönerek her zaman taze havayı ve soğuk havayı içeri ittiğinden dolayı kesintisiz bir soğutma mümkün oluyor. Aynı zamanda bu fanların yeterince sessiz çalışması da gerekiyor. Çünkü uzun süreler yüksek ses ile çalışan bu sistemlerin yeterince baş ağrısı yapacağı kesin olarak görülüyor. Bu nedenle genellikle 31 DB ve altı ses üreten sistemlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Notebook Soğutucuları ve Çeşitleri

Genel olarak piyasada farklı özellikte notebook çeşitleri bulunuyor. Bu soğutucular gerek tasarımları gerekse de soğutma seviyeleri ile birbirinden ayrılıyor. Genellikle yüksek kaliteli olanlar 6 ya da 8 fanlı ve düşük ses seviyelerini garanti eden soğutucular olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde bu tip soğutucular düşük ses seviyelerinde çalıştıklarından tercih ediliyor. 

Bunun yanında bazı çeşitlerinin altında bulunan yumuşak doku daha rahat kullanım imkânı sağlıyor. Laptop soğutucuların bir kısmında ise dikey eksenli çalışma özelliği bulunuyor. Bu özelliği barındıran soğutucu sistemleri ile bilgisayarları belirli bir açı ile kullanmak mümkün olabiliyor. Bazı modellerde fanların kontrol edilmesi için dijital erişim imkânı da bulunuyor.

Notebook Soğutucuları ve Faydaları

Genellikle bu tür soğutucuların oyunlarda daha faydalı olduğunu iddia etmek yersiz olmaz. Kesintisiz bir oyun deneyimi için tercih edilen notebook soğutucuları aynı zamanda ofis bilgisayarlarının ısınma problemleri için de kullanılıyor. İdeal soğutma sağlanamayan laptoplar için bu tür soğutucu sistemler çeşitli parçaların uzun ömürlü olması için de tercih ediliyor.

Bunun yanında bu tür araçları değişen özellikleri ile bir multimedya aracı olarak da kullanabilirsiniz. Değişik tasarım seçenekleri ile Notebook soğutucuları bu tür faydalar sağlayarak müşterilerin beklentilerini karşılıyor. Değişik renk ve tasarımlarda notebook soğutucu tasarımları dikkat çekiyor. Farklı fan dönme hızlarını yeni nesil soğutucularda tercih etmek de mümkün olabiliyor.

Notebook Soğutucusu Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Bilgisayarınız aşırı ısınıyor ise bu durumda bir notebook soğutucusu almanız faydalı olacaktır. Tercih yaparken çeşitli etkenlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu etmenlerin başında cihazınızda ısınan parçaların konumları oluyor. Öncelikle notebook soğutucusunu bu tür özelliklere göre tercih ediyoruz.

Bir diğer özellik ise notebook soğutucusunun çalışırken çıkardığı ses desibel seviyeleridir. Genellikle sistemlerin gürültülü çalışmaması için 31 desibel değerinden düşük olması gerekiyor. Bu değerden yüksek olan sistemler sürekli çalışmada gürültüye neden olabiliyor. İyi bir soğutma için fanların kontrol edilebilmesi ve istenilen frekansta çalışmasının sağlanması gerekiyor. Bu tür nedenlerden dolayı tercih yaparken dikkatli olmak gerekiyor.

Notebook Soğutucusu Fiyatları

Fiyat olarak bu cihazların farklı özelliklere göre değişen fiyatları bulunuyor. Genellikle 100 TL ile 200 TL arasında değişen fiyatlar bulunuyor. Fiyatlandırmada fan sayısı, gürültü seviyesi gibi özelliklerin yanı sıra ergonomik tasarım ya da özelliklerin çeşitlendirilmesi gibi hususlar ön plana çıkıyor. Müşterilerin beğenisini kazanan çeşitli markaların ürünleri bulunuyor.

Müşterilerin beğenisini kazanan ve sessiz çalıştığı teyit edilen ürünler ile nitelikli bir soğutma meydana getirmek mümkün. Aynı zamanda bu sistemlerin çabuk bozulmaması ve uzun süreli kullanım sağlanması da beklentiler arasında yer alıyor. Günümüzde farklı müşteri gruplarına hitap eden farklı ürünler ile soğutma işlevinin güvenle ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi mümkün olabiliyor.

Ücretsiz kargo

Hızlı ve güvenli kargo

30 Gün koşulsuz iade

Memnuniyet garantisi

2 Yıl garanti

Garanti ve teknik servis

100% Güvenli ödeme

Vısa / Mastercard