Sepet

Oyun Kasası Nasıl Olmalı?

Genel olarak popüler oyunların oynanabilmesi için tercih edilen bilgisayarlar aynı zamanda popüler oyun bilgisayarları oluyor. Yani iyi bir oyun deneyimi yaşayabilmek için kullanıcılar genellikle marka ürünleri tercih ediyor. Bunun yanında kullanıcılar eğer isterler ise kendi bilgisayarlarını oluşturabiliyorlar. Bu tür kullanım imkânı sayesinde maliyet olarak daha uygun bir bilgisayar toplamak mümkün olabiliyor.

Oyun ile ilgili bir bilgisayar oluşturmak için öncelikle oyun gereksinimlerini bilmek gerekiyor. İyi bir ekran kartının yanı sıra yeterli miktarda ram bellek de oyun bilgisayarları için tercih ediliyor. Aynı zamanda oyun bilgisayarları için iyi bir kasa edinmek de önemli görülüyor. Ülkemizde farklı kasa tipleri bulunuyor.

RUSH RCA131 CHOPPER

İyi Oyun Kasası ve Özellikleri

İyi oyun kasalarının genel özelliklerine bakacak olursak bu tür kasaların genel olarak iyi bir havalandırma imkânı sunması ön plana çıkıyor. Bunun yanında genişletme yuvalarının yeterli olması da iyi bir kasa için gereken bileşenler arasında geliyor. Genellikle soğutma sistemleri hava ile olmakla birlikte daha iyi performans için farklı kasa tipleri tercih edilebiliyor.

Nadir olarak görülse de iyi kasalarda su ile soğutma sistemleri de kullanılabiliyor. İyi bir kasanın çeşitli bileşenleri destekleyecek bağlantı birimlerine sahip olması ve statik elektriğe karşı da geçirgenliği olmaması gerekiyor. Statik elektrik bilgisayar içindeki bazı parçaların bozulmasına zemin hazırladığı için alınan kasada gereken yalıtımların gerçekleştirilmiş olması gerekiyor.

Oyun Kasası Çeşitleri

Oyun kasasını diğerlerinden ayıran özellikleri genel olarak oyun oynamaya müsait ve gereken donanım parçalarının yeterince verimle çalışabilmesine imkân veren türde olması olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda oyun kasası için genellikle tüm donanım birimleri ifade ediliyor. Yani bilgisayarlarda kullanılan kasa tabiri aynı zamanda kasa içerisinde bulunan diğer elemanların özelliklerini de ön plana çıkarıyor.

Bu nedenle oyun kasası toplarken diğer fiziksel birimlerin özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle oyun kasası için iyi bir işlemci seçmek gerekiyor. İster AMD olsun, ister ise de İntel olsun hangi işlemci ailesinden ürün alınacaksa sunulan işlemci teknolojisinin özellikleri dikkate alınmalı ve aynı zamanda anlık işlem yapmayı ifade eden ön bellek değerlerinin yüksek olması gerekiyor.

Oyun Kasası İçin SSD Hard Diskler

Oyun kasası alacaksanız ya da toplayacaksanız bu durumda iyi bir sabit disk sahibi olmanız gerekiyor. Bu nedenle de genellikle SSD teknolojisini kullanan hard diskler tavsiye ediliyor. Bu teknoloji Hard diskin fazla ısınmasını engellediği gibi yüksek yazma ve okuma hızları ile de oyun severlerin ihtiyaçlarını karşılıyor. Yüksek kapasiteli bir HDD almak yerine SSD bir hafıza birimi almak daha mantıklı bir seçim olarak ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda oyun kasası için tercih edilen hafıza biriminin okuma ve yazma hızları da önemli. Bu değerler ne kadar yüksek olursa bilgisayarın anlık okuma ve yazma hızları da artış gösteriyor. Bunun yanında bu hızlar flaş bellek gibi cihazlardan bilgisayara veri aktarım hızlarını da doğrudan etkileyebiliyor.

Ram Bellek Önemli Bir Ayrıntı

Günümüzde telefonlarda dahi ram bellek hız için önemli görülüyor. Ortalama bir bilgisayarda 4 ya da 8 GB ram bellek değerleri anormal karşılanmıyor. Bunun yanında eğer bir oyun kasası dizecekseniz bu durumda en az 16 GB bellek kapasiteli bir Ram bellek almanız faydanıza olacaktır.

Ram bellek için çalışma frekans değerleri de ön plana çıkıyor. Yüksek çalışma frekansları ile daha iyi verim elde etmek mümkün. İşlemci ile ram bellek çalışma frekanslarının değerlerinin birbirine yakın olması bir uyumsuzluğu önleme adına tavsiye ediliyor.

En İyin Oyun Deneyimi İçin Ekran Kartı

Günümüzde ekran kartları ofis bilgisayarları için çok da önemli olmamakla birlikte genellikle oyun bilgisayarlarında yüksek kapasiteli ve marka olan ekran kartlarının kullanılması zorunluluk arz ediyor. Oyunların en önemli ögesi grafikler olduğundan grafiklerin nitelikli olarak gösterebilecek ekran kartlarının kullanılması gerekiyor.

Ekran kartı denilince akla gelen ilk firma olan Nvidia ailesi oyun severlerin deneyimini en üst seviyeye taşıyacak nitelikte sunduğu ekran kartları ile müşterilerin beklentilerini karşılıyor. Bunun yanında diğer markaların kullandığı ve ürettiği ekran kartlarının özelliklerine bakmak ve bu tür ekran kartlarının hangi oyunları desteklediğini bilmek de oyun kasası için önem taşıyor.

Anakart ile Oyun Deneyimini İyileştirin

Anakart oyun deneyimini başlı başına etkilemese de farklı birimlerin birbiri ile haberleşmesini sağladığı için tam donanımlı bir oyun kasası için tercih ediliyor. Aynı zamanda alınan anakart ebatları ile tercih edilen kasa özelliklerinin birbiri ile uyumlu olması gerekiyor. Piyasada farklı ebatlarda kasalar ve farklı ana kartlar bulunduğundan birbiri ile uyumlu parçalar seçmek önem taşıyor.

Aynı zamanda ana kart gereken bileşenleri üzerinde taşıdığından üzerinde yeterince genişleme yuvası ya da slot olması gerekiyor. Aksi halde daha sonra ram bellek değerlerini arttırmak istediğinizde yeterli yuva bulunmaz ise bu tür bir imkândan mahrum kalabilirsiniz. Günümüzde toplama ya da marka oyun bilgisayarları edinmek mümkün.

Ücretsiz kargo

Hızlı ve güvenli kargo

30 Gün koşulsuz iade

Memnuniyet garantisi

2 Yıl garanti

Garanti ve teknik servis

100% Güvenli ödeme

Vısa / Mastercard