Sepet

Oyuncu Mouse Özellikleri Nasıl Olmalı?

Gamer mouse da denilen oyuncu mouseları tercih edilirken göz önünde bulundurulması gereken özellikleri vardır. İdeal bir oyuncu mouse ile çok keyifli oyunlar oynamak mümkün olur. Oyun oynamayı seven kişiler için oyuncu Mouse çok büyük bir önem arz eder.

Hepimizin fare olarak bildiği mouse modelleri pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Oyuncu mouse tercih ederken 5 etkili faktörü göz önünde bulundurmak gerekir. Normal mouse ile oyuncu mouse arasında çok büyük bir fark bulunur.

Özellikle tuşlar ve kablo tarzı son derece önemlidir. Tasarımda hangi kullanımı sevdiğinize bağlı olarak değişir. Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak Mouse seçimi yapmak gerekir. Oyun bilgisayarı bulunan kişiler oyun mouse’u tercih etmelidir. Diğer mouse tiplerine göre daha rahat bir oyun oynama imkânı sunar.

RUSH RM878 BOLD

DPI (Dot Per İnc) Özelliği

Fare hassasiyeti olarak da bilinen DPI (dot per inc) farelerin optik ve lazer kısımlarında yer alan ve inc başına düşen nokta sayısı şeklinde de ifade edilebilir. 3500 ile 5000 arasında yer alan DPI (dot per inc) en ideal oyun faresi verisi oluyor.

Bu verinin artması ile birlikte farenizin daha duyarlı hale gelmesi mümkün oluyor. Duyarlı bir fare her zaman işe yarar diye bir kaide bulunmuyor. Bazı oyunlarda aşırı hassas Klavyeler hata yapmaya sebep oluyor. Farenin bir kenardan başka bir kenara geçmesi çok kısa sürüyor. Normal fare ile oyuncu faresi arasında çok büyük bir DPI (dot per inc) farkı bulunuyor.

Normal bir farenin DPI değeri 900 ile 1100 arasında oluyor. Bu sebeple oyuncu bilgisayarı bulunan ve oyun oynamaktan keyif alan kişiler normal fare yerine oyuncu faresi tercih etmelidir.

Mouse Makrosu Nedir?

Oyuncu faresi için geliştirilen bir program olan Makro bulunan diğer tuşların hepsine komut ayarlama şeklinde tek tuşla yönetimi sağlar. Counter gibi oyunları en iyi şekilde oynamak için Makro özelliği son derece önemlidir.

Normal bir fare de bu oyun oynarken ateş etme esnasında ekranı yukarı ya da aşağı kaydırmak da zorluk yaşanıyor. Oyuncu fareleri de ise bu özellik geliştirildiği için tek tuş ile hem ateş edip hem de ekranı yukarı aşağı hareket ettirmek mümkün oluyor.

Oyuncu mouse makro özelliği geliştirilmiş olan mause oluyor. Bu özellikle pek çok işlevi yapılabiliyor. Fareye belirttiğiniz komut ile istediğiniz programı açabilirsiniz. Aynı zamanda DPI değerine de değişiklik yapabilirsiniz. Bu değeri yükseltip ya da alçaltmak mümkün olur.

Oyuncu Mouse Ekstra Tuşlar

Oyuncu Mouse ekstra tuşlar ile karşımıza çıkıyor. Ekstra tuşlar olmazsa olmaz özelliklerden biridir. Klavye kullanımı yerine fareden oyunda yapmanız gereken şeyi yapabilirsiniz. Oyuncu mouse nasıl olmalı denildiği zaman kesinlikle ekstra tuşlar bulunmalı cevabı verilmelidir.

Ekstra tuşlar ile klavye kullanımı en aza iner ve daha kolay bir oyun oynama söz konusu olur. Oyuna başladığınız zaman bu ekstra tuşları hangi amaç için uygulayacağınızı belirtmeniz gerekiyor. Normal tuş dışında 3 tane daha tuş bulunduğu zaman Moba gibi oyunları kolay bir şekilde oynamanız mümkün olur.

Oyuncu faresi almak isteyen kişiler mutlaka ekstra tuş olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Oyuna başladığınız ilk sıralar bu tuşları kullanmakta zorluk çekseniz bile ileride eliniz oluşacağı için kolay bir şekilde kullanım sağlar.

Üstün Tasarım Özellikleri

Oyuncu mouse tercihi sırasında tasarım tamamen kişisel zevkleri bağlı olarak değişir. Fakat hemen hemen her oyuncu faresinin de sabit bir tasarım söz konusu olur. Üreticiler bu konuda büyük bir titizlik ile çalışarak pek çok tarzda oyuncu faresi satışa sunuyor. Eli büyük olan ya da küçük olan için farklı tarzda oyuncu fareleri üretiliyor.

Aynı zamanda sağ elini kullanan ya da sol elini kullanan kişiler için de farklı tarzda oyuncu faresi üretimi yapılıyor. Oyuncu farelerinin en çok dikkat çeken tasarımı ise genellikle hepsinin ışıklı yapıda dizayn edilmesi oluyor. Oyun faresi alacak olan kişiler daha çok büyük ebatlı ve ışıklı olan fareleri tercih ediyor. Oyun bilgisayarlarında olduğu gibi oyun farelerinde de hem işlev hem de tasarım ön planda tutuluyor.

Oyuncu Mouse Kablo Tercihi

Oyuncu mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada kablo tercihi yer alıyor. Hangi bilgisayarı kullandığınızda ve kablolu ya da kablosuz olmasına bağlı olarak kablo tercihi değişiklik gösterir. Oyun farelerin de en hızlı veri elde etmek için daha çok kablolu olan modeller tercih ediliyor.

Kablo dolduğu zaman pilin bitmesi ya da sinyal alamama gibi problemler ortadan kalkar. Oyuncu mouse normal mouse modellerine göre çok hızlı bir pil tüketimi sağladığı için bu şekilde kablosuz mouse modelleri tercih edilmez.

Oyuncu mouse modellerinde pil ömrü en fazla bir hafta sürer. Aynı zamanda mouse ile bilgisayar arasında veri aktarımı kablolu olan mouse modellerine göre daha uzun sürer.

Ücretsiz kargo

Hızlı ve güvenli kargo

30 Gün koşulsuz iade

Memnuniyet garantisi

2 Yıl garanti

Garanti ve teknik servis

100% Güvenli ödeme

Vısa / Mastercard